Секрети емоційного стану: розкриваємо приховані фактори

У попередній статті ми з вами познайомилися із поняттям і складовими компонентами нашого емоційного стану. Цього разу пропоную розібратися з факторами, які на нього впливають, адже емоційний стан людини – це складний і динамічний процес і факторів, які на нього впливають, – безліч. Їх можна умовно поділити на кілька категорій:

  1. Фізіологічні фактори:

  • Гормональний баланс. На наш настрій суттєво впливають гормони, такі як кортизол (гормон стресу), серотонін (гормон щастя), дофамін (гормон задоволення), ендорфін (гормон радості), окситоцин (гормон любові або гормон обіймів), естрогени і тестостерон (статеві гормони). І зміни гормонального фону, наприклад, під час вагітності, менструального циклу, або через захворювання, можуть спричинити коливання емоційного стану.
  • Стан нервової системи. Рівень активності нервової системи, її збудливість і гальмування, впливають на нашу реакцію на події. Недостатній сон, перевтома, нервове виснаження можуть призвести до підвищеної дратівливості, тривожності.
  • Фізичне здоров’я. Сюди відносяться хронічні захворювання, біль, фізичний дискомфорт негативно впливають на емоційний стан. Адже навіть незначні нездужання можуть викликати роздратування, апатію.
  • Харчування. Недостатня кількість корисних речовин в організмі, надмірне вживання цукру, кофеїну, алкоголю теж можуть впливати на емоційний стан.
  1. Психологічні фактори:
  • Думки та переконання. Наші думки та інтерпретація подій визначають наші емоційні реакції. Негативні думки, песимістичне світосприйняття, завищені вимоги до себе та інших – все це може призвести до тривоги, депресії.
  • Досвід, особливо травматичний, залишає відбиток на нашій психіці та впливає на емоційні реакції, а позитивний досвід, навпаки, сприяє формуванню оптимізму, впевненості.
  • Особистісні риси, а саме темперамент, характер, рівень емоційної стійкості, самооцінка визначають особливості нашого емоційного реагування.
  • Тривалість стресу. Тривалий стрес, може викликати емоційне вигорання.
  1. Соціальні фактори:
  • Стосунки з іншими людьми. Підтримка близьких, дружні стосунки, любов – важливі фактори емоційного благополуччя. Конфлікти, самотність, відчуження негативно впливають на емоційний стан.
  • Соціальне оточення. Атмосфера в сім’ї, на роботі, в навчальному закладі впливає на наш настрій. А соціальна нестабільність, економічні труднощі, воєнні дії – це чинники, що викликають тривогу, страх, депресію.
  • Культурні норми (традиції, цінності, стереотипи) визначають, які емоції вважаються прийнятними, а які – ні.
  1. Зовнішні фактори:
  • Погодні умови. Погода, зміна сезонів, рівень освітленості впливають на настрій. Недостатність сонячного світла, може викликати сезонну депресію.
  • Події, що відбуваються в нашому житті, наприклад, втрата роботи, розлучення, смерть близької людини, можуть викликати сильні емоційні реакції.
  • Інформаційне середовище. Постійний потік негативних новин, може викликати тривогу.

Розуміння цих факторів допомагає краще усвідомлювати причини своїх емоційних реакцій та знаходити способи регулювання емоційного стану. Адже від емоційного стану залежить адекватне сприйняття навколишнього світу.

 

Підготовлено спеціально для Української Жіночої Варти в рамках проєкту «Спроможна жінка — опора України»

Психологиня: Гущина Яна, магістр психології, психотерапевт у навчанні (спеціалізація – психотерапія травми).

 

Проєкт впроваджується ГО “Українська Жіноча Варта” за технічної підтримки ООН Жінки в Україні та за фінансування Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF), гнучкого та оперативного інструменту фінансування, що підтримує якісні заходи для підвищення спроможності місцевих жінок у запобіганні конфліктам, реагуванні на кризи та надзвичайні ситуації та використання ключових можливостей миробудівництва.


Ukrainian Women’s Guard

SUPPORT US

Donate to Ukrainian Women’s Guard PayPal mail: [email protected]

DONATE ⇒https://www.uavarta.org/zrobiti-vnesok/

Subscribe to our channels and pages:

https://www.facebook.com/UkrZhinochaVarta
https://t.me/UWguardNewsEN
https://t.me/zhinkavarta
https://t.me/uaguard
https://instagram.com/ukrainianwomens_guard

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *