Психологиня Ганна Молдован, яка спеціалізується на роботі з військовими й ветеранами, наголошує на важливості емпатії та розуміння. Її багаторічний досвід роботи допомагає будувати мости між людьми з бойовим досвідом і їхнім оточенням. На вебінарі “Особливості комунікації з людьми, які мають бойовий досвід” Ганна детально пояснила, як зберегти емоційну близькість із ветеранами, не нав’язуючи допомогу.
Але все по порядку. Що таке ПТСР?
Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) — це психічний стан, що виникає внаслідок травматичних подій: бойових дій, катастроф чи насильства, пережитих особисто, або тієї, свідком якої стала людина.
Люди, які повертаються з війни, часто зіштовхуються з проявами ПТСР, які можуть впливати на емоційний стан, фізичне здоров’я і стосунки в родині.
Як розпізнати ПТСР?
Ось найпоширеніші характерні симптоми:
-
- Нав’язливі спогади — постійні думки про пережите, які затягують і від яких важко позбутися.
- Емоційна відчуженість — уникання ситуацій, людей чи місць, які нагадують про травму, або ж ізоляція навіть від найближчого оточення.
- Фізична тривожність — підвищена пильність, проблеми зі сном, реакція на різкі звуки.
- Емоційні спалахи — несподівані прояви гніву, тривоги чи смутку.
Варто зазначити, що симптоми ПТСР не завжди з’являються одразу. Інколи вони розвиваються через кілька місяців чи навіть років після травматичної події.
Як підтримати людей із ПТСР?
Передусім переконайтеся, що людина згодна прийняти вашу допомогу. Нав’язлива поведінка тільки загострить розбалансований стан. Якщо партнер, або член вашої родини схвально відгукується на пропозиції помочі, спробуйте попрактикувати ці прості кроки:
-
- Слухайте без осуду. Дайте людині можливість ділитися своїми переживаннями, не намагаючись дати їм оцінку.
- Уникайте різких рухів і запитань. Передбачувана поведінка формує атмосферу безпеки та спокою.
- Пропонуйте підтримку, але не наполягайте на ній. Фрази на кшталт “забудь про це” чи “треба рухатися далі” можуть лише погіршити стан.
- Створюйте безпечний простір. Тож, уникайте заздалегідь не узгоджених візитів друзів чи спонтанних змін місцеперебування. Людям із ПТСР важливо мати контроль над своїм середовищем.
У сучасних умовах поширення знань про ПТСР важливе як ніколи. Ветерани, які повертаються додому, потребують нашої підтримки та розуміння. Пам’ятаймо, що невеликі кроки — уважність, емпатія, чуйність — можуть зробити великий внесок у їхнє відновлення.
Проведення цього заходу та ця публікація стали можливими завдяки підтримці Українського Жіночого Фонду. Відповідальність за зміст інформації несе ГО “Українська Жіноча Варта”. Інформація, що представлена в дописі, не завжди відображає погляди УЖФ.
Ukrainian Women’s Guard
SUPPORT US
Donate to Ukrainian Women’s Guard PayPal mail: [email protected]
DONATE ⇒https://www.uavarta.org/zrobiti-vnesok/
Subscribe to our channels and pages:
https://www.facebook.com/UkrZhinochaVarta
https://t.me/UWguardNewsEN
https://t.me/zhinkavarta
https://t.me/uaguard
https://instagram.com/ukrainianwomens_guard