16 днів проти насильства — саме так називається міжнародна акція, що триває з 25 листопада по 10 грудня в усьому світі.
Її мета — привернути увагу суспільства до проблем насильства у всіх його формах, захистити права постраждалих, а також підтримати ініціативи з протидії насильству.
Українська Жіноча Варта також не залишилась осторонь. 4 грудня, на вебінарі «Гендерно зумовлене насильство», разом із практикуючою психологинею та головою Секретаріату МФО «Київ- за рівні можливості» Ксенією Гнатовською, ми проговорили:
-
- Що таке насильство?
- Яке воно має форми.
- Що мається на увазі під гендерно зумовленим насильством?
- Як діяти, якщо над вами зчиняють, або намагаються вчинити насильство?
Насильство — це реалізація влади шляхом приниження іншої людини.
Реалізація влади може полягати в нанесених ударах, психологічних маніпуляціях, примусі до інтимних стосунків, матеріальному контролі й навіть цифровому шантажі.
За даними Національного комплексного дослідження Фонду ООН у галузі народонаселення від 2018 року, кожен другий чоловік в Україні переконаний, що у згвалтуванні жінка винна також. Адже вона «може мати погану репутацію», або «бути нерозбірливою у стосунках».
Якщо навіть на крайні форми насильства у суспільства немає однозначної позиції, як щодо принижень, які не залишають слідів?
Які форми має насильство?
Насильство проявляється в різних формах, кожна з яких має свої особливості:
-
- Фізичне насильство: нанесення ударів, штовхання, удушення, заподіяння тілесних ушкоджень.
- Емоційне або психологічне насильство: маніпуляції, приниження, образи, контроль або ізоляція від суспільства.
- Сексуальне насильство: будь-які примусові дії сексуального характеру без згоди іншої особи.
- Економічне насильство: позбавлення доступу до фінансів, заборона працювати, контроль над витратами.
- Цифрове насильство: переслідування, шантаж або цькування через цифрові платформи.
На превеликий жаль, переважна більшість жертв так і не звертається до поліції. Проте, існують також альтернативні інструменти самопомочі. Якщо ви зіштовхнулися з насильством і вам з якоїсь причини соромно розголошувати інцидент назагал, ви можете скористатися Національними лініями підтримки, що діють цілодобово.
Телефонуйте — 116 123.
Якщо ж насильство настільки широке поняття, як тоді відокремити гендерно зумовлене?
Гендерно зумовлене насильство — це реалізація влади через приниження, однак, саме з причини конфлікту соціальних ролей. Наприклад, авторитарний чоловік переконаний, що соціальна роль дружини — бути матір’ю та домогосподаркою, тому, дізнавшись про її намір влаштуватись на роботу, він зірвався на кулаки.
Видами гендерно зумовленого насильства є:
-
- Домашнє насильство.
- Примусові шлюби.
- Сексуальні домагання на роботі.
- Використання жінок під час збройних конфліктів та інші.
Як діяти, якщо над вами чинять насильство?
-
- Зверніться до правоохоронців. Подайте заяву в поліцію. Закони України захищають вас, і кривдник може бути притягнутий до відповідальності.
- Шукайте підтримку. Зателефонуйте 116 123, зверніться у кризові центри та громадські організації, що допомагають постраждалим.
- Документуйте насильство. Зберігайте докази: фотографії ушкоджень, скриншоти листувань, записи розмов. Це може стати важливим аргументом у суді.
- Захищайте себе. Якщо є можливість, залиште місце, де ви перебуваєте з кривдником. Забезпечте собі фізичну безпеку.
- Якщо насильство полягає у психологічному тиску, ви можете відповісти так: «Я знаю, що ти зараз робиш. Припини, мені не подобається». За словами Ксенії Гнатовської, кривдники бояться щирості та сміливості. Проявіть мужність і спробуйте дати відсіч.
Насильство — це проблема, яка не має виправдань. Важливо розпізнавати його форми, розуміти причини й активно протидіяти, а також памʼятати: у скоєному — завжди винен тільки насильник.
Проведення цього заходу та ця публікація стали можливими завдяки підтримці Українського Жіночого Фонду. Відповідальність за зміст інформації несе ГО “Українська Жіноча Варта”. Інформація, що представлена в дописі, не завжди відображає погляди УЖФ.
Ukrainian Women’s Guard
SUPPORT US
Donate to Ukrainian Women’s Guard PayPal mail: [email protected]
DONATE ⇒https://www.uavarta.org/zrobiti-vnesok/
Subscribe to our channels and pages:
https://www.facebook.com/UkrZhinochaVarta
https://t.me/UWguardNewsEN
https://t.me/zhinkavarta
https://t.me/uaguard
https://instagram.com/ukrainianwomens_guard